logotyp

Rouškovníček 1, 2, 3

Hrajeme si a vzděláváme s Rouškovníčkem 1

22.03. 2020

Rouškovníček, stejně jako my, teď nosí roušku, pečlivě si umývá ruce, dodržuje hygienu a snaží se jíst co nejvíce zeleniny a ovoce, aby byl zdravý a chránil se před onemocněním. Doma s maminkou je to prima, hrají různé hry, kreslí, prohlíží si knížky a dětské časopisy, dokonce jí i pomáhá při vaření, utírá nádobí. Večer se těší na tatínka, až přijde z práce, aby mu všechno vyprávěl. A také na ty legrační pohádky, co mu čte před spaním. Ale přesto je mu trochu smutno, protože teď nemůže být se svými kamarády, stejně jako my. Tak jsme ho pozvali k nám na naše stránky, aby si společně s námi mohl hrát, třeba se i něčemu přiučit. Rouškovníček také přišel se zajímavým nápadem, že bychom si tady mohli udělat takovou módní přehlídku roušek, které jste si společně s rodiči nebo babičkou a dědečkem ušili a nebo vám ji někdo daroval. Tak kdo by se chtěl této přehlídky zúčastnit a ukázat nám, jak zajímavou rouškou chrání svoje zdraví a zdraví druhých, může nám její fotografii poslat na školkový e-mail a my ji tady vystavíme.

Logohrátky s písmenkem Š
Maminka Saša šije Rouškovníčkovi roušku na šicím stroji. 
Po vytisknutí můžeš obrázek vybarvit.


Doktora se nebojíme
Jak už jsme říkali, Rouškovníček rád jí ovoce a zeleninu a pečuje o svoje zdraví. Určitě by se mu líbila naše oblíbená písnička od Pavla Nováka. Tak mu ji můžeme na dálku zazpívat :-)

1.Zajíc přišel k zubaři a měl plno strachu
doktor řekl v pravý čas
máme tady zubní kaz
proto tedy brachu
žádné sladké dobroty 
dej si raděj navíc
zeleninu, ovoce
a zas budeš zdravý. 

R:/:Máme rádi ovoce
koupeme se v potoce
zeleninu rádi jíme doktora se nebojíme:/

2.Na lékařskou prohlídku přiskákala žába
měla rýmu kašlala
že je léto nedbala
měla teplý kabát
pak doktor se zamyslel
potom řekl koukej
denně sprchu studenou
a zas budeš oukej

R:

3.Když už bylo k večeru pak šnek se svou chýškou
stěžoval si velice
na lékařské prohlídce
jak ho bolí bříško
Pan doktor ho proklepal
do lékařské zprávy
napsal více sportovat
a jíst méně trávy

R:


Víme, co je zdravé
Stejně jako Rouškovníček i my víme, co máme jíst pravidelně, abychom byli zdraví, co si můžeme dopřát jen občas, co jíst nemůžeme ba dokonce nesmíme. Rouškovníčkovi se obrázky moc líbí, všechny správně pojmenoval, nastříhal si je a schoval do krabičky, aby si s nimi mohl hrát i příště. Mohli bychom to také tak udělat a příště si s nimi znovu hrát :-)


Kaktusová vejce
Ahoj děti, moc vám děkuji, že jste mě vzaly mezi sebe, když teď nemůžu být s kamarády. Bylo mi s vámi fajn a fakt jsem si to užil. Písnička "Doktora se nebojíme" je bezva, moc se mi líbí a určitě se ji naučím a budu ji zpívat s vámi. Jo a mám pro vás překvápko - návod na kaktusová vejce. Minulé Velikonoce jsme je vyráběli s mamkou a taťkou (akorát, že my jsme použili temperové barvy a lepidlo Herkules). Jedno jsme dali babičce a dědovi a měli z něho velikou radost. A protože se Velikonoce blíží, řekl jsem si, že by se vám to mohlo hodit. Tak se mějte. Budu se těšit, až se tady zase setkáme. Doufám, že to bude brzy. Rouškovníček

Hrajeme si a vzděláváme s Rouškovníčkem 2

26.03. 2020

"Ahoj kamarádi,

už jsem se na vás moc těšil :-) Přemýšlel jsem, jaké překvapení pro vás připravím dneska. A pak mě napadlo, že bych Vám mohl dát recept na výborný pečený jablka. Včera jsme je upekli taťkovi, a moc mu chutnaly. Tak je vyzkoušejte, fakticky jsou moc dobrý."

To zní lákavě, Rouškovníčku, tak to já hned ta tvoje pečená jablka vyzkouším. No a teď pojď ten svůj mlsný jazýček s námi trochu rozhýbat...

Pečená jablka
(viz Aktivity, náměty, nápady 2)

Logohrátky - gymnastika mluvidel
(viz Aktivity, náměty, nápady 2)


"A já zas pro vás mám tři hádanky na rozhýbání mozkových závitů..."

1. Fialově kvetu,
zjara se mám k světu.
Když se skryji v křoví,
má vůně to poví.


2. Sedí holka u potoka,
kvete - a je modrooká.


3. Hlavička kulatá
a vlásky ze zlata.
Foukni!
Její chmýří
po trávě se šíří.

"Podařilo se vám je uhodnout? Jestli ne, tak nevadí, já je také neuhádl všechny :-) Když si budeš chtít své odpovědi zkontrolovat, najdeš je dole pod všemi úkoly."

Děti, Rouškovníčku, máte připravené kartičky s obrázky Víme, co je zdravé?  Ano? Tak to je dobře, protože pro vás máme připravené 3 úkoly, ke kterým je budete potřebovat. Jestli je ještě nemáš a chceš se námi pustit do řešení úkolů, nic se neděje, dole v příloze je list s obrázky, které budeš potřebovat, tak si je v klidu nastříhej a dáme se do toho.

1. Vyber ze všech kartiček ty, na kterých je ovoce a dej je na jednu hromádku. Stejně tak to udělej s obrázky, na kterých je zelenina. Tu dej na druhou hromádku.
Kolik máš kartiček s ovocem?
Kolik máš kartiček se zeleninou?
Čeho je více? Čeho je méně?

2. Teď vyber všechny kartičky, na kterých vidíš zelenou barvu. 
"Je, je, jej těch je, že je ani nespočítám!" Máš pravdu, Rouškovníčku, je jich opravdu hodně. Ale zkusit to můžeme, budeme počítat společně. Děti, pomůžete nám, prosím? 

3. A máme tu poslední úkol, spíš slovní úlohu, jako školáci. Na jedné kartičce jsou lízátka, která patří Rouškovníčkovi. Najdi tuhle kartičku.
Kolik je lízátek na obrázku?
Rouškovníček není lakomý, a tak jedno lízátko dal mamince a jedno lízátko tatínkovi. Kolik lízátek mu zbylo?


"Teda kamarádi, nevím jak vy, ale já už se těším, až vyběhnu na zahradu a trochu se protáhnu. Pojďte taky.
Tak zase brzy ahoj :-)" 
 
 

Odpovědi a výsledky

Hádanky:

1. Fialka
2. Pomněnka
3. Pampeliška


Víme, co je zdravé - úkoly

1. Ovoce - 5 kartiček (hruška, jablko, citron, jahoda, banán)
Zelenina - 7 kartiček (rajče, ředkvička, cibule, meloun, řepa, mrkev, okurka)
Více je zeleniny, méně je ovoce.

2. Zelená - kartička na které je hruška, čaj, rajče, řekvička, cibule, lískový oříšek, lízátka, kaštan, meloun, řepa, citron, jahoda, perníčky, mrkev, okurka
15 kartiček

3. Lízátka - 3 na obrázku
Rouškovníčkovi zbylo 1 lízátko.

Hrajeme si a vzděláváme s Rouškovníčkem 3

30.03. 2020
Hrajeme si a vzděláváme s Rouškovníčkem 3"Kamarádi,

tak jak jste si užili víkend? Já docela dobře. S rodiči jsme hráli různé hry, zazpívali jsme si a také jsme pracovali na zahrádce. Rozzlobil mě akorát sousedovic kluk. Pořád nám dělá naschvály. Hází nám kamínky na zahradu, dráždí našeho psa Maxíka, leze nám po plotě atd. Už jsem ho několikrát prosil, aby to nedělal, ale on si nedá říct. Tak jsem si vzpomněl na bajku Čáp a liška, co nám četla paní učitelka ve školce. Liška je také takový naschválníček... Jenom si nejsem jistý tím, jak to vyřešil s liškou čáp... Myslíte, že to vyřešil dobře?
No uvidíte, až si bajku s pomocí rodičů přečtete. Po přečtení vás čeká spousta zábavných úkolů a veselých obrázků. A já budu přemýšlet, jak to s tím sousedovic klukem vyřeším."

Teda Rouškovníčku, můžu ti říct, že jsem moc ráda, že mám hodné a slušné sousedy. Určitě nám dej vědět, jak to se sousedovic klukem dopadlo. No a vy děti, než se pustíte do malovaného čtení a úkolů, rozhýbeme si nejprve jazýček.

Logohrátky - jazýčkův dobrodružný den
(viz Aktivity, náměty, nápady 3)


A teď už jsem zvědavá na tu bajku Čáp a liška...

Čáp a liška
(viz Aktivity, náměty, nápady  3)

Naše milé děti, myslíme na vás a přemýšlely jsme, čím bychom vám mohly udělat radost... Tak tentokrát pro vás nemá překvapení Rouškovníček, ale my, paní učitelky. A protože se jako učitelky nezapřeme, hnedle s překvapením jsme vám připravily i zapletité úkoly :-)

https://msmratin.rajce.idnes.cz/Poznej_pisnicku/

1. Poznáš, jaké písničky vám paní učitelky zahrály?
2. Dokážeš pojmenovat všechny nástroje, které paní učitelky Hanička, Janička a Vendulka použily?

Tak hurá do toho a těšte se na další překvápko :-)

INFORMACE

Prohlížení fotografií

obrázek
Nové fotografie si můžete prohlédnout po zadání přihlašovacích údajů v levém horním rohu na stránce FOTOGRAFIE :-) Přihlašovací údaje jsou k dispozici u p. učitelek.

AKTUALITY

ČERVEN

12.06.2024 (středa) Divadelní společnost Ingrid Chrastinové, "Zvířátka a loupežníci" od 08:30 hod. u nás v mateřské škole

19.06.2024 (středa) Loučení s předškoláky - více viz Aktuality

26.06.2024 (středa) Loučení s koncem školního roku a vítání prázdnin - více viz Aktuality
Prohlášení o přístupnosti internetových stránek a mobilních aplikací ve formátu pdf se otevře v novém okně.
HOME - MŠ Mratín
 • image 24
 • image 25
 • image 26
 • image 27
 • image 28
 • image 29
 • image 30
 • image 31
 • image 33
 • image 32
 • image 34
 • image 35

Created by © 2013 - 2024 ALS Euro s.r.o. tvorba www stránek webdesign